Nasveti Za Smuti
Ojla!
Danes bom pisala o smutijih, saj si jih delam vsako jutro.
KAKO NAREDITI NAJBOLJŠI SMUTI
1. V posodo blenderja najprej nalij tekočino.
Uporabiš lahko vodo, naravni sadni sok ali (rastlinsko) mleko. Če imaš raje gostejše smutije začni z manj tekočine (1 dl) in na koncu dodaj po potrebi.
2. Dodaj zeleno listnato zelenjavo.
Zelenjava je bogata z vitamini in minerali, zato jo jejmo surovo v čim večji količini, kar je najlažje s smutiji. Za začetek dodaj špinačo (trenutno se ti zdi ogabno ampak se na koncu ne okusi) in različne mehke solate (ki imajo zelo nevtralen okus), drugače pa so odlične sestavine listnati ohrovt, listje korenja ali pese, blitva, koprive, peteršilj, stebelna zelena ali katerokoli drugo zeleno listje … V smutijih uporabljaj po 1 vrsto zelenih listov hkrati.
3. Dodaj sadje.
Banana, mango, kaki in avokado so tisti, ki naredijo smuti kremast, zato večinoma dodajamo nekaj od teh, poleg pa še druge vrste sadja. Priporočam, da uporabljaš kaj sezonskega in lokalnega (jabolka, hruške, slive, fige, borovnice, maline, jagode, breskve), vsake toliko pa paše tudi kakšen ananas. Zmešaš lahko več vrst sadja, pa vseeno ne pretiravaj. Enostavne kombinacije so običajno najboljše.
4. Na koncu dodaj led ali zamrznjeno sadje.
Močni blenderji vsebino med mešanjem segrejejo. To je posledica trenja med majhnimi delci sestavin in je povsem običajno. Da pa smuti ohrani kar največ hranil in ostane prijetno hladen, vedno dodamo nekaj ledenega. Sveže sadje lahko kar sam/-a zamrzneš. Poleti si tako pripraviš zalogo sezonskega sadja, ki ga imaš na voljo tudi čez zimo. Nareži ga na manjše kose in na pladnju postavi v zamrzovalnik za par ur, nato pa že zamrznjene koščke prestavi v vrečo za zamrzovanje, ki vzame manj prostora. Zamrznjeno sveže sadje ohrani največ okusa in prehranskih vrednosti, hkrati pa je pripravljeno na uporabo, tudi ko se zjutraj mudi.
NASVETI
-
S sadjem kombiniraj le listnato zelenjavo in ne škrobnate. Škrob lahko v povezavi s sadjem povzroči vrenje v želodcu in s tem povezane prebavne težave.
-
Če želiš s smutiji urediti svojo prebavo, jim ne dodajaj raznih dodatkov (semen, oreškov, proteinov), uporabi samo sadje in zelenjavo. Tak smuti je lažje prebavljiv in zato blagodejen za črevesje.
-
Če pa si želiš povečati hranilno vrednost smutija, dodaj superživila. To so živila, bogata z vitamini, minerali, antioksidanti, beljakovinami, esencialnimi maščobnimi kislinami…
-
Ne dodajaj sladkorja oz. sladil – sadje je že samo dovolj sladko.
-
Bodi kreativen/-na, poskusi različne kombinacije in ugotovi katere so ti najbolj všeč.
-
Pomembna je raznolikost! S prav nobeno hrano ni dobro pretiravati, zato ne uporabljaj vsak dan enakih sestavin. Ogromno je sadežev in tudi listnate zelenjave, ki jih lahko kombiniraš Tako si zagotoviš cel spekter hranilnih snovi.
-
Smuti popij takoj ali pa ga shrani v steklenički v hladilniku. Največjo hranilno vrednost ima seveda takoj po pripravi, vendar je odličen tudi čez nekaj ur, za malico v službi ali na poti in vsekakor veliko boljša izbira od veliko drugih hitrih malic.
Upam, da sem vam kaj pomagala.
Lp. Heartofbooks